Szabla Polska Szabla Husarska wz 1750 z Paluchem Gładka z Pochwą na Tablo

✅ Patriotyczny prezent dla emeryta, szefa, dziadka, taty, kolegi, wujka lub brata

✅ Ekskluzywna dekoracja każdego wnętrza

✅ Model oparty na wzorach historycznych

✅ Wykonanie 100% ręcznie z materiałów wysokiej klasy

✅ Może stać na meblu lub wisieć na ścianie

✅ Na żywo robi duże wrażenie

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 2662
  • Producent: Płatnerze
  • Dostępność: DOSTĘPNY DOSTĘPNY

  • Historia ceny
    Najniższa cena 30 dni przed zmianą: 720,00 zł brutto
  • Cena netto: 686,99 zł 845,00 zł
  • szt.
  • Paypal, Płatność gotówką przy odbiorze, Płatność przelewem, Przelewy24, Szybki przelew- przelewy 24.pl

Produkt wysyłamy w ciągu 48h.

Zamówienie realizujemy w ciągu 48 godzin.

Produkt objęty jest 2 letnią gwarancją.

Możesz zwrócić produkt w ciągu 30 dni.



GŁADKA POLSKA SZABLA HUSARSKA Z PALUCHEM Z POCHWĄ NA TABLO




Producent: PŁATNERZE
 

Prezentowana szabla jest wierną repliką oryginalnej szabli husarskiej. Szabla ta używana była w Rzeczpospolitej Obojga Narodów w XVII i XVIII wieku przez polską jazdę, zwłaszcza przez husarię. Zastąpiła używaną w XVI wieku batorówkę.

Dane techniczne:

Wymiary:

Długość całkowita w pochwie: ok 95 cm

Długość szabli bez pochwy: ok 90 cm

Długość klingi: ok 78 cm

Grubość ostrza przy rękojeści: ok 4 mm
Szerokość ostrza przy rękojeści: ok 3,6 cm
Długość pochwy: ok 83 cm

Waga z pochwą: ok 2,0 kg
Waga bez pochwy: ok 1,2 kg   
Waga pochwy: ok 0,85 kg

Prawie całkowicie zamknięty, ze zdobionymi ornamentyką ramionami, mosiężny jelec sprawia, że rękojeść jest idealnie wyważona. Znajdujący się pośrodku jelca pierścień wykonany jest z mosiądzu i zdobiony motywem kwiatowym.
Głownia zakrzywiona kołowo, zwieńczona jest obustronnym ostrzem – tzw. piórem. Obie strony ostrza są gładkie i przystosowane do grawerunku.

Uważana za najlepszą kawaleryjska szablę w historii.

W zestawie znajduje się pochwa z chromowanej stali oraz drewniane tablo

Długość tabla: 110 cm
Wysokość tabla : 30 cm
Waga tabla: 2,6 kg

STAL I KONSERWACJA

Szabla nie jest naostrzona ani przystosowany do ostrzenia (nie nadaje się do fechtunku). Ostrze (głownia) wykonane jest ze stali węglowej polerowanej. Polerowanie jest wykonywane do uzyskania jednolitej, matowej, gładkiej struktury. Zalecamy aby co jakiś czas głownia była konserwowane bardzo cienką warstwą oliwki lub innego natłuszczającego środka dedykowanego do konserwacji stali (pomoże to w utrzymaniu wysokiej jakości produktu).

 

Rys historyczny:

Historia szabli w wojsku polskim sięga drugiej połowy XV wieku. Trafiła ona do Polski za pośrednictwem Węgier, utrzymujących kontakty z Turkami.
Początkowo była wyłącznie bronią lekkozbrojnej jazdy i piechoty, lecz nawet rycerstwo, posługujące się podczas bitew mieczem, chętnie korzystało z szabli w czasie podróży, polowań i rozmaitych świąt. Służyła im przede wszystkim tam, gdzie występowali bez zbroi, a chcieli mieć przy boku skuteczną broń.
Do początku XVI wieku szabla zyskała w Polsce olbrzymią popularność. Już w 1503 roku na ulicach Krakowa mawiano, że nikt nie chciał kupować mieczy, wszyscy woleli szablę.


Tak szybka kariera szabli związana była z najazdami rabunkowymi Tatarów Krymskich na ziemie Rzeczypospolitej. Kawaleria tatarska, uzbrojona w łuki i niekiedy również szable była przede wszystkim bardzo mobilna i nieuchwytna. Atakowali w niewielkich grupach nazywanych besz-basz (pięć głów). Adoptowanie szabli do uzbrojenia polskiej jazdy było militarną koniecznością tamtych niespokojnych czasów. Najazdy Chanatu Krymskiego na Rzeczpospolitą były szczególnie częste w latach 1474-1534 oraz w latach 1605-1633. Najazdy te, liczne wojny z Rosją, a także przymierze wojskowe Tatarów z Kozakami (1648-1654) wymusiły zmiany w polskim wojsku, które wykraczały poza modernizację uzbrojenia. Po reformach sejmu w 1562 r. stałe wojsko zaciężne, zwane obroną potoczną zastąpione zostało przez wojsko kwarciane, utrzymywane z ¼ dochodów króla.
Ponadto na początku XVI stulecia wypracowano nowy szyk bojowy jazdy zwany starym urządzeniem polskim. Dwa silne hufce (czelny i walny) ustawione jeden za drugim wspomagane były na flankach przez trzy linie mniejszych hufczyków – posiłkowe, czarne i stracenia. W drugiej połowie XVI wieku włączono do szyku oddziały piechoty i artylerii.

Husaria będąca początkowo lekkozbrojną jazdą w połowie XVI wieku przejęła rolę kopijników. Uzbrojeni w kopie (tylko towarzysze), szable, napierśniki i napleczniki oraz hełmy (często kapaliny), husarze stanowili trzon polskiej armii. Od lat 30. XVII wieku liczebność husarii była stopniowo ograniczana ze względu na wysokie koszty utrzymania. Zrezygnowano z napleczników na rzecz lamparcich i tygrysich skór.  Zaczęto używać pistoletów. W latach 90. XVII wieku, pod koniec wojen z Turcją, zamiast kopii towarzysze uzbrajani byli w muszkiety.
Husaria przesądziła o spektakularnych wygranych w takich bitwach jak: bitwa pod Curtea de Arges (1600), bitwa pod Kircholmem (1605), bitwa pod Kłuszynem (1610), bitwa pod Chocimiem (1621) czy bitwa pod Wiedniem (1683). Przetrwała do połowy XVIII wieku.


 

✅ Doskonały i sprawdzony prezent dla funkcjonariuszy Służb Mundurowych odchodzących na EMERYTURĘ

✅ Nasza firma obsługuje większość Służb Mundurowych w Polsce od ponad 15 lat - WOJSKO - POLICJA- STRAŻ GRANICZNA - SOP - PSP - SŁUŻBY SPECJALNE

✅ Zaufaj sprawdzonemu dostawcy