Kategorie

.

Nóż fs brytyjskie siły specjalne model 3 około 1943 roku d-223

4831
Producent: Płatnerze
Dostępność:
szt.
Cena netto: 121,14 zł 149,00 zł

Nóż FS brytyjskie siły specjalne model 3 około 1943 roku D-223

 


REPLIKA - MODEL W PEŁNI FUNKCJONALNY - nie jest naostrzony ale nadaje się do ostrzenia

Jest to chyba najsłynniejszy nóż sił specjalnych w okresie II Wojny Światowej. Oznaczenie FS pochodzi od nazwisk twórców (kapitana W.E. Fairbairna i E.A. Sykesa). Nazwy historyczne to British raiders knife lub Commando knife. Nóż ma formę sztyletu i obusieczne ostrze. Pierwsze modele były produkowane od 1941 r przez firmę Wilkinson Sword Ltd w liczbie 50 egzemplarzy. W późniejszych latach model podlegał modyfikacjom i udoskonaleniom. Od 1943 roku produkcja został znacznie zwiększona (wyposażano w ten model spadochroniarzy i komandosów). Zapotrzebowanie było na tyle duże, że musiano uruchomić produkcję w innych zakładach także poza Anglią (Kanada, Australia i USA). Szacuje się, że w czasie II wojny Światowej wyprodukowano i dostarczono walczącym oddziałom około 250 tysięcy sztuk tego noża.

 

Ciekawostką jest używanie tego noża przez polskie jednostki (np Samodzielna Brygada Spadochronowa) a także "cichociemnych".

W komplecie pochwa skórzana z okuciem metalowym. Pochwa może być noszona na pasie głównym lub wszyta w nogawkę spodni za pomocą dwóch skórzanych patek.

Wymiary:
Długość w pochwie: 32,7 cm

Długość bez pochwy: 31 cm

Długość ostrza: 18,4 cm

Długość rękojeści: 11,8 cm

Szerokość ostrza przy rękojeści: 2,3 cm

Waga z pochwą: 0,3 kg

Waga bez pochwy: 0,25 kg

Ostrze: stalowe polerowana - wymaga konserwacji